Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-12S(71)
HR25-9R-12S(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-12S(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 12POS FMALE PANEL MT
Datasheet Download
HR25-9R-12S(71).pdf
Availability of HR25-9R-12S(71)
QUANTITY
HR25-9R-12S(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-12S(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-12S(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9R-12S(71)
Related LinksHR25-9R, HR25-9R-12S(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9R-12S(71) Details Description
Related parts for HR25-9R-12S(71)
THERMISTOR PTC 300OHM 170DEG TRI datasheet.pdf
HEATSHRINK KIT 6" 5/16"-1" 82PC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 12V 3.333A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6TMLF datasheet.pdf
TVS DIODE 45VWM 72.7VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 4.7K OHM 8SIP datasheet.pdf
BIT SPADE LONG 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 680PF X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf