Hirose Electric Co Ltd HR25-9R-20SC(71)
HR25-9R-20SC(71) picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9R-20SC(71)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN RECPT 20POS FEMALE CRIMP
Datasheet Download
HR25-9R-20SC(71).pdf
Availability of HR25-9R-20SC(71)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9R-20SC(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9R-20SC(71)
Internal Part NumberEIS-HR25-9R-20SC(71)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions20
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
Fastening TypePush-Pull
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9R-20SC(71)
Related LinksHR25-9R-, HR25-9R-20SC(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9R-20SC(71) Details Description
Related parts for HR25-9R-20SC(71)
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 2.4 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 2A (Switch) Lighting 28-TQFN (5x5) datasheet.pdf
LED GREEN/RED CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RESISTOR METAL FILM 1W 1.00 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
FERRITE CORE P 2.8UH N87 datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf