Vishay/Dale RNC50H2081BSB14
RNC50H2081BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H2081BSB14
Brief Description
RES 2.08K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H2081BSB14.pdf
Availability of RNC50H2081BSB14
QUANTITY
RNC50H2081BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H2081BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H2081BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H2081BSB14
Related LinksRNC50H2, RNC50H2081BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H2081BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H2081BSB14
CONN HEADER 80POS W/O POST SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.2MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
IC LENS ROUND LASERSTREAM GAMING datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
BACKPLANE CS1 EXP I/O 10 SLOTS datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 56POS PIN datasheet.pdf