Vishay/Vitramon VJ1206A620JBCAT4X
VJ1206A620JBCAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1206A620JBCAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 62PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
VJ1206A620JBCAT4X.pdf
Availability of VJ1206A620JBCAT4X
QUANTITY
VJ1206A620JBCAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1206A620JBCAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1206A620JBCAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance62pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.132" L x 0.063" W (3.35mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.067" (1.70mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1206A620JBCAT4X
Related LinksVJ1206A6, VJ1206A620JBCAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1206A620JBCAT4X Details Description
Related parts for VJ1206A620JBCAT4X
TERM BLOCK PLUG 12POS 3.81MM datasheet.pdf
FUSE GLASS 80MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT QUAD 10-LFCSP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 10% 1206 datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 6"X5YD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 370MA 370 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 200MA SOT23 datasheet.pdf
1000VDC 10X38 FUSE HOLDER, 3-POL datasheet.pdf