Hirose Electric Co Ltd HR25-9TR-16P
HR25-9TR-16P picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9TR-16P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 16POS MALE PANEL MT
Datasheet Download
HR25-9TR-16P.pdf
Availability of HR25-9TR-16P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9TR-16P Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9TR-16P
Internal Part NumberEIS-HR25-9TR-16P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9TR-16P
Related LinksHR25-9, HR25-9TR-16P Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9TR-16P Details Description
Related parts for HR25-9TR-16P
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
IC REG BOOST 3V 1A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR ISL55111 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 25V 1.5A DO214AC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 5SOT datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
THERMISTOR GLASS BEAD W/ADJ LEAD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 41MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
MCU 32BIT 64KB M3 PRO 64QFN datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf