Hirose Electric Co Ltd HR25-9TR-20S
HR25-9TR-20S picture photo
Mfg. Part Number
HR25-9TR-20S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RECEPT 20POS FMALE PANEL MT
Datasheet Download
HR25-9TR-20S.pdf
Availability of HR25-9TR-20S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HR25-9TR-20S Order Process
Ship out your order
Specifications of HR25-9TR-20S
Internal Part NumberEIS-HR25-9TR-20S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR25
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert9
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Rear Side Nut
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating1A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR25-9TR-20S
Related LinksHR25-9, HR25-9TR-20S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR25-9TR-20S Details Description
Related parts for HR25-9TR-20S
CAP CER 470PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - CDP40S/AE40M/CDP40S datasheet.pdf
RES SMD 1.33 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 1/3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.6A 150 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf