Hirose Electric Co Ltd HR30-6PB-6S
HR30-6PB-6S picture photo
Mfg. Part Number
HR30-6PB-6S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 6POS FEMALE SOLDER
Datasheet Download
HR30-6PB-6S.pdf
Availability of HR30-6PB-6S
QUANTITY
HR30-6PB-6S Order Process
Ship out your order
Specifications of HR30-6PB-6S
Internal Part NumberEIS-HR30-6PB-6S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHR30 Circular Connectors
Waterproof Connector
Featured ProductHR30 Series Overmolded Connectors
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR30
PackagingTray
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions6
Shell Size - Insert6
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishPolyphenylene Sulfide (PPS)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated100VAC, 140VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR30-6PB-6S
Related LinksHR30-, HR30-6PB-6S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR30-6PB-6S Details Description
Related parts for HR30-6PB-6S
IC D-TYPE POS TRG DUAL 56SSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFBGA datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
IGBT 1200V 30A 198W TO247-3 datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 18POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 1.056A 110 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125" datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf