Hirose Electric Co Ltd HR30-7PB-12S
HR30-7PB-12S picture photo
Mfg. Part Number
HR30-7PB-12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 12POS FEMALE SOLDER
Datasheet Download
HR30-7PB-12S.pdf
Availability of HR30-7PB-12S
QUANTITY
HR30-7PB-12S Order Process
Ship out your order
Specifications of HR30-7PB-12S
Internal Part NumberEIS-HR30-7PB-12S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHR30 Circular Connectors
Waterproof Connector
Featured ProductHR30 Series Overmolded Connectors
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR30
PackagingTray
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions12
Shell Size - Insert7
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypePush-Pull
OrientationKeyed
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishPolyphenylene Sulfide (PPS)
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating2A
Voltage - Rated30VAC, 42VDC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR30-7PB-12S
Related LinksHR30-7, HR30-7PB-12S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR30-7PB-12S Details Description
Related parts for HR30-7PB-12S
VARISTOR 90V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
070 SERIES TAB CONTACT datasheet.pdf
TRANSFORMER PLUG & RECEPTACLE datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-40 BAR datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V X7R 0612 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
LPTR 5.08/01/90 3.2SN OR datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 15VOUT datasheet.pdf