Hirose Electric Co Ltd HR31-5.08R-5PDL(75)
HR31-5.08R-5PDL(75) picture photo
Mfg. Part Number
HR31-5.08R-5PDL(75)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HDR 5POS 5.08MM R/A GOLD
Datasheet Download
HR31-5.08R-5PDL(75).pdf
Availability of HR31-5.08R-5PDL(75)
QUANTITY
HR31-5.08R-5PDL(75) Order Process
Ship out your order
Specifications of HR31-5.08R-5PDL(75)
Internal Part NumberEIS-HR31-5.08R-5PDL(75)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesHR31
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypeHeader, Shrouded
Number of Positions5
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorGreen
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR31-5.08R-5PDL(75)
Related LinksHR31-5.08, HR31-5.08R-5PDL(75) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR31-5.08R-5PDL(75) Details Description
Related parts for HR31-5.08R-5PDL(75)
Crystal 20.0000MHz 20ppm 18pF 30 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 100K OHM 14DIP datasheet.pdf
RES SMD 464K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 453V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 2.639 OHM 8W 0.1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
HEAT SHRINK datasheet.pdf
BUSS SEMICONDUCTOR 500V datasheet.pdf