Hirose Electric Co Ltd HR34B-12WPE-10S
HR34B-12WPE-10S picture photo
Mfg. Part Number
HR34B-12WPE-10S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS STRGHT SKT
Datasheet Download
HR34B-12WPE-10S.pdf
Availability of HR34B-12WPE-10S
QUANTITY
HR34B-12WPE-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of HR34B-12WPE-10S
Internal Part NumberEIS-HR34B-12WPE-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileWaterproof Power Connectors - Hirose
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesHR34B
PackagingTray
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Shell Material, FinishAluminum, Polyamide Resin and Zinc, Black Chromate Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating3A
Voltage - Rated200VAC/250VDC
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HR34B-12WPE-10S
Related LinksHR34B-1, HR34B-12WPE-10S Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HR34B-12WPE-10S Details Description
Related parts for HR34B-12WPE-10S
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SOIC datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS FMAL SLD CUP BLK datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 102A TO-247 datasheet.pdf
OSC XO 54.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ENCODER MOD 3CH 500CPR datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf