Honeywell Microelectronics & Precision Sensors HRF-SW1001TR
HRF-SW1001TR picture photo
Mfg. Part Number
HRF-SW1001TR
Manufacturer
Product Category
RF Switches
Brief Description
IC SWITCH RF SPDT 75 OHM 12VQFN
Datasheet Download
HRF-SW1001TR.pdf
Availability of HRF-SW1001TR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HRF-SW1001TR Order Process
Ship out your order
Specifications of HRF-SW1001TR
Internal Part NumberEIS-HRF-SW1001TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Switches
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency - LowerDC
Frequency - Upper2.5GHz
Isolation @ Frequency43dB @ 2.5GHz
Insertion Loss @ Frequency1.1dB @ 2.5GHz
IIP335dBm (typ)
TopologyAbsorptive
CircuitSPDT
P1dB25dBm (typ) IP1dB
Features-
Impedance75 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage - Supply3.3 V ~ 5.5 V
RF TypeCellular, PCS, GSM, WLL
Package / Case12-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package12-VQFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HRF-SW1001TR
HRF-SW1001TR Details Description
Related parts for HRF-SW1001TR
VARISTOR 670V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
IC ASK TRANSMITTER UHF 14SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
MF BMI RA HDR BANDOLIER V-0 datasheet.pdf
GDT 230V 20% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
IC FPGA 1200 I/O 1760FBGA datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf