Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y14880R20000F9R
Y14880R20000F9R picture photo
Mfg. Part Number
Y14880R20000F9R
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 2W 3637
Datasheet Download
Y14880R20000F9R.pdf
Availability of Y14880R20000F9R
QUANTITY
Y14880R20000F9R Order Process
Ship out your order
Specifications of Y14880R20000F9R
Internal Part NumberEIS-Y14880R20000F9R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsPrecision Trimmed Ordering Procedure
Standard Package250
SeriesCSM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Foil
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 170°C
Package / Case3637
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.360" L x 0.370" W (9.14mm x 9.40mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y14880R20000F9R
Y14880R20000F9R Details Description
Related parts for Y14880R20000F9R
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 2% 630VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 136VWM 219VC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 51PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES METAL OX 1W 47 OHM 5% AXL datasheet.pdf
FUSE 1A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
IC DGTL CHIPCORDER 48LQFP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf