Hirose Electric Co Ltd HRM-100-2.19PSP(40)
HRM-100-2.19PSP(40) picture photo
Mfg. Part Number
HRM-100-2.19PSP(40)
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN SMA PLUG STR 50OHM SOLDER
Datasheet Download
HRM-100-2.19PSP(40).pdf
Availability of HRM-100-2.19PSP(40)
QUANTITY
HRM-100-2.19PSP(40) Order Process
Ship out your order
Specifications of HRM-100-2.19PSP(40)
Internal Part NumberEIS-HRM-100-2.19PSP(40)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
SeriesHRM
PackagingBulk
Connector StyleSMA
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable GroupRG-405 (.085" Semi Rigid)
Fastening TypeThreaded
Frequency - Max5GHz
Features-
Housing Color-
Ingress Protection-
Body MaterialStainless Steel
Body Finish-
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HRM-100-2.19PSP(40)
Related LinksHRM-100-2, HRM-100-2.19PSP(40) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HRM-100-2.19PSP(40) Details Description
Related parts for HRM-100-2.19PSP(40)
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 11UH 565MA 1.05 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 20SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPN COLLECTOR 5SO datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.9A 162 MOHM TH datasheet.pdf
EVC INTERFACE BOARD(ADAPT datasheet.pdf
CHISEL 30DEG 1.50MM datasheet.pdf