Avago Technologies US, Inc. HRPG-AD16#16F
HRPG-AD16#16F picture photo
Mfg. Part Number
HRPG-AD16#16F
Manufacturer
Product Category
Encoders
Brief Description
ENCODER MINI 16CPR 0.5X0.25"
Datasheet Download
HRPG-AD16#16F.pdf
Availability of HRPG-AD16#16F
QUANTITY
EIS Components is the stocking Distributor of HRPG-AD16#16F, we specialize in Avago Technologies US, Inc. all series electronic components. HRPG-AD16#16F can be shipped within 24 hours after order. If you have any demands for HRPG-AD16#16F, Please kindly submit an RFQ here or send us an email. We will reply you as soon as possible.
HRPG-AD16#16F Order Process
Ship out your order
Specifications of HRPG-AD16#16F
Internal Part NumberEIS-HRPG-AD16#16F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Sensors, Transducers
FamilyEncoders
SeriesHRPG
Encoder TypeOptical
Output TypeQuadrature (Incremental)
Pulses per Revolution16
Voltage - Supply5V
Actuator Type1/4" Dia Flatted End
DetentYes
Built in SwitchNo
Mounting TypePanel, PCB Through Hole
OrientationVertical
Termination StylePC Pin
Rotational Life (Cycles Min)1M
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HRPG-AD16#16F
Related LinksHRPG-A, HRPG-AD16#16F Datasheet, Avago Technologies US, Inc. Distributor
HRPG-AD16#16F Details Description
Related parts for HRPG-AD16#16F
THYRISTOR PROTECT BIDIR 100A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112POS .050 SLD datasheet.pdf
LAMP RED 1/2" HOLE PNL MNT 12V datasheet.pdf
CABLE SMA QC PLUG-PLUG RG316 12" datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH INTERLOCK 4NC SLOW ACT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 2.1KVAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A DFN datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf