Microsemi Power Products HS123100R
HS123100R picture photo
Mfg. Part Number
HS123100R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 120A HALF-PAK
Datasheet Download
HS123100R.pdf
Availability of HS123100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HS123100R Order Process
Ship out your order
Specifications of HS123100R
Internal Part NumberEIS-HS123100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If910mV @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F3000pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseHALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS123100R
Related LinksHS12, HS123100R Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
HS123100R Details Description
Related parts for HS123100R
CASE PVC BLACK 10.9"L X 9.9"W datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 112PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
RES 909 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC PWR SW USB 2CH 1A 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 750 OHM 1206 datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SPEAKER datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 8POS datasheet.pdf