FFF HS20008000J0G
HS20008000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS20008000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB SP CLA PARALLEL/T
Datasheet Download
HS20008000J0G.pdf
Availability of HS20008000J0G
QUANTITY
HS20008000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS20008000J0G
Internal Part NumberEIS-HS20008000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level5
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS20008000J0G
Related LinksHS2000, HS20008000J0G Datasheet, FFF Distributor
HS20008000J0G Details Description
Related parts for HS20008000J0G
TRANS NPN 400V 12A TO220AB datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN SHUNT 2.54MM TIN 6.0MM BLK datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 16SOIC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 200W 200V datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf