FFF HS20308000J0G
HS20308000J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS20308000J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
508 TB SP CLA PARALLEL/T
Datasheet Download
HS20308000J0G.pdf
Availability of HS20308000J0G
QUANTITY
HS20308000J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS20308000J0G
Internal Part NumberEIS-HS20308000J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,010
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level5
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS20308000J0G
Related LinksHS2030, HS20308000J0G Datasheet, FFF Distributor
HS20308000J0G Details Description
Related parts for HS20308000J0G
OSC XO 8.000MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC JK TYPE NEG TRG DUAL 16TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 2.2A 110 MOHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LM3881 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP FIT THR STUD 1/2" datasheet.pdf
ENCODER datasheet.pdf
RES 384.406 OHM 0.3W 0.01% RAD datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT PIN datasheet.pdf