Advanced Thermal Solutions Inc. ATS-20C-16-C2-R0
ATS-20C-16-C2-R0 picture photo
Mfg. Part Number
ATS-20C-16-C2-R0
Manufacturer
Product Category
Thermal - Heat Sinks
Brief Description
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T766
Datasheet Download
ATS-20C-16-C2-R0.pdf
Availability of ATS-20C-16-C2-R0
QUANTITY
ATS-20C-16-C2-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of ATS-20C-16-C2-R0
Internal Part NumberEIS-ATS-20C-16-C2-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHow to Install Push Pin Heat Sinks
Design ResourcespushPIN™ Selector Tool
Featured ProductATS - pushPIN™ Heat-sinks
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyThermal - Heat Sinks
SeriespushPIN™
TypeTop Mount
Package CooledAssorted (BGA, LGA, CPU, ASIC...)
Attachment MethodPush Pin
ShapeSquare, Fins
Length2.126" (54.01mm)
Width2.126" (54.00mm)
Diameter-
Height Off Base (Height of Fin)0.394" (10.00mm)
Power Dissipation @ Temperature Rise-
Thermal Resistance @ Forced Air Flow18.08°C/W @ 100 LFM
Thermal Resistance @ Natural-
MaterialAluminum
Material FinishBlue Anodized
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ATS-20C-16-C2-R0
Related LinksATS-20C-, ATS-20C-16-C2-R0 Datasheet, Advanced Thermal Solutions Inc. Distributor
ATS-20C-16-C2-R0 Details Description
Related parts for ATS-20C-16-C2-R0
REG SW 11.85-22V 1.5A SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 2A SOD123W datasheet.pdf
IC FILTER LC 4CH ESD 10WLCSP datasheet.pdf
RETAINER COIN CELL 20MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 16VC SOT23-6 datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 20COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf