Microsemi Power Products HS243100R
HS243100R picture photo
Mfg. Part Number
HS243100R
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 240A HALF-PAK
Datasheet Download
HS243100R.pdf
Availability of HS243100R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HS243100R Order Process
Ship out your order
Specifications of HS243100R
Internal Part NumberEIS-HS243100R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 30/Oct/2014
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky, Reverse Polarity
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)240A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If860mV @ 240A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr8mA @ 100V
Capacitance @ Vr, F6400pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseHALF-PAK
Supplier Device PackageHALF-PAK
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS243100R
Related LinksHS24, HS243100R Datasheet, Microsemi Power Products Distributor
HS243100R Details Description
Related parts for HS243100R
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.020" .125" datasheet.pdf
RES 5 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 150V 0606 datasheet.pdf
P&B RELAY KHU17D-1124 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 440VAC Y5V RADIAL datasheet.pdf
BLOCKING CLOSURE KIT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf