Yageo RL2512JK-070R015L
RL2512JK-070R015L picture photo
Mfg. Part Number
RL2512JK-070R015L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 5% 1W 2512
Datasheet Download
RL2512JK-070R015L.pdf
Availability of RL2512JK-070R015L
QUANTITY
RL2512JK-070R015L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL2512JK-070R015L
Internal Part NumberEIS-RL2512JK-070R015L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±1500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL2512JK-070R015L
Related LinksRL2512JK, RL2512JK-070R015L Datasheet, Yageo Distributor
RL2512JK-070R015L Details Description
Related parts for RL2512JK-070R015L
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC RS232 LINE DVR/RCVR 20-TSSOP datasheet.pdf
AVRONE REPLACEMENT PROBECBL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
KIT EVAL ANTENNA 2.4GHZ SMA datasheet.pdf
RES 180K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4.0A KINK datasheet.pdf