FFF HS52108100J0G
HS52108100J0G picture photo
Mfg. Part Number
HS52108100J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
750 TB SP CL INTERLACE/T
Datasheet Download
HS52108100J0G.pdf
Availability of HS52108100J0G
QUANTITY
HS52108100J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of HS52108100J0G
Internal Part NumberEIS-HS52108100J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesHS
PackagingBulk
Number of Levels4
Positions Per Level13
Pitch0.295" (7.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Leg Spring, Push-In Spring
Features-
ColorGray
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - PlatingBrass - Tin Plated
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - Plating-
Torque - Screw-
Screw Thread-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HS52108100J0G
Related LinksHS5210, HS52108100J0G Datasheet, FFF Distributor
HS52108100J0G Details Description
Related parts for HS52108100J0G
FIXED IND 220UH 5.8A 54 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS 2PNP 60V 0.6A SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 20V 20% 2917 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 3.3V 15W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 80A DPAK datasheet.pdf
CONN RCPT .100" SNGL BEIGE 9POS datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 NYLON 44MM datasheet.pdf