| Internal Part Number | EIS-HSC-PH1.7-F2(67) | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Fiber Optic Connectors - Housings | |
| Series | HSC | |
| Connector Type | Plug | |
| For Use With/Related Products | HSC Ferrules | |
| Simplex/Duplex | Simplex | |
| Cable Diameter | 1.7mm | |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) | |
| Housing Material | - | |
| Housing Color | - | |
| Boot Color | Purple | |
| Ingress Protection | - | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Features | Advanced PC Polished, Strain Relief | |
| Fiber Core Diameter | 9.5µm/50µm | |
| Fiber Cladding Diameter | 125µm | |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C | |
| Housing Finish | - | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | HSC-PH1.7-F2(67) | |
| Related Links | HSC-PH1., HSC-PH1.7-F2(67) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor | |
 | 1625850000 | TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM | datasheet.pdf | |
 | N5030L RFI 2 | BOOT FULL TOGGLE 1/4-40 GRAY RFI | datasheet.pdf | |
 | 100-040-000 | CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD | datasheet.pdf | |