Sullins Connector Solutions HSC12DRYS
HSC12DRYS picture photo
Mfg. Part Number
HSC12DRYS
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD
Datasheet Download
HSC12DRYS.pdf
Availability of HSC12DRYS
QUANTITY
HSC12DRYS Order Process
Ship out your order
Specifications of HSC12DRYS
Internal Part NumberEIS-HSC12DRYS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row12
Number of Positions24
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSC12DRYS
Related LinksHSC1, HSC12DRYS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSC12DRYS Details Description
Related parts for HSC12DRYS
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
PF MALE SIGNAL SEL LD LC-P 12MM datasheet.pdf
IC MPU SUPER 1.575V SOT23-6 datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 690 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
625 DIP HDR SCRW MACH CONTACT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf