Sullins Connector Solutions HSC50DREI
HSC50DREI picture photo
Mfg. Part Number
HSC50DREI
Brief Description
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET
Datasheet Download
HSC50DREI.pdf
Availability of HSC50DREI
QUANTITY
HSC50DREI Order Process
Ship out your order
Specifications of HSC50DREI
Internal Part NumberEIS-HSC50DREI
Series-
PackagingTube
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row50
Number of Positions100
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypePanel Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSC50DREI
Related LinksHSC5, HSC50DREI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSC50DREI Details Description
Related parts for HSC50DREI
IC REG CHARGE PUMP 5V 20MA 8MSOP datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 5% 5W WIREWOUND AXL datasheet.pdf
IC MCU HI SPEED 18MHZ IND 44PLCC datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 5V 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/ADJ 0.1A 8VSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 20POS SMT 6.5MM datasheet.pdf