| Internal Part Number | EIS-HSCDLNT060PGSA5 | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 60 PSI (413.69 kPa) | |
| Output Type | SPI | |
| Output | 12 b | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 4.75 V ~ 5.25 V | |
| Port Size | Male - 0.1" (2.47mm) Tube | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Maximum Pressure | 120 PSI (827.37 kPa) | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C | |
| Package / Case | 8-DIP (0.524", 13.30mm), Top Port | |