Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCDNNV100PGSA5
HSCDNNV100PGSA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCDNNV100PGSA5
Brief Description
SENSOR PRES 100PSI GAUG 5V DIP
Datasheet Download
HSCDNNV100PGSA5.pdf
Availability of HSCDNNV100PGSA5
QUANTITY
HSCDNNV100PGSA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCDNNV100PGSA5
Internal Part NumberEIS-HSCDNNV100PGSA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port Size-
Port StyleNo Port
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case8-DIP (0.524", 13.30mm)
Supplier Device Package8-DIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCDNNV100PGSA5
HSCDNNV100PGSA5 Details Description
Related parts for HSCDNNV100PGSA5
CONN HEADER .635MM 208POS DL SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
LOCK REPLACE SLOTTED QTR TURN datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 85V 155MA SOT523 datasheet.pdf
CONN HEADER 32POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 15A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 4P3T datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf