Hirose Electric Co Ltd HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
HSCF-2PH1.7-B2(P)(60) picture photo
Mfg. Part Number
HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
Manufacturer
Product Category
Fiber Optic Connectors - Housings
Brief Description
CONN SC DUPLEX F TYPE 1.7MM
Datasheet Download
HSCF-2PH1.7-B2(P)(60).pdf
Availability of HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
QUANTITY
HSCF-2PH1.7-B2(P)(60) Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
Internal Part NumberEIS-HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyFiber Optic Connectors - Housings
SeriesHSC
Connector TypePlug
For Use With/Related ProductsHSC Ferrules
Simplex/DuplexDuplex
Cable Diameter1.7mm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Housing Material-
Housing Color-
Boot ColorPurple
Ingress Protection-
Material Flammability RatingUL94 V-0
FeaturesAdvanced PC Polished, Keyed, Strain Relief
Fiber Core Diameter9.5µm/50µm
Fiber Cladding Diameter125µm
Operating Temperature-25°C ~ 70°C
Housing Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
Related LinksHSCF-2PH1., HSCF-2PH1.7-B2(P)(60) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
HSCF-2PH1.7-B2(P)(60) Details Description
Related parts for HSCF-2PH1.7-B2(P)(60)
HOOK-UP SOLID 20AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
MODULE 802.15.4 W/RPSMA CONN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK 9POS 5.08MM PCB HORIZ datasheet.pdf
SWITCH PLNGR SPDT 5A SCREW 250V datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
4.6IN MONO RS485 WHT PNK RED L datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 8" 2S MED datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 1.47A 37 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D SOL datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 300MA 816 MOHM datasheet.pdf