Vicor Corporation V110C8C75BL2
V110C8C75BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V110C8C75BL2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W
Datasheet Download
V110C8C75BL2.pdf
Availability of V110C8C75BL2
QUANTITY
V110C8C75BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V110C8C75BL2
Internal Part NumberEIS-V110C8C75BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)66V
Voltage - Input (Max)154V
Voltage - Output 18V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)9.38A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-20°C ~ 100°C
Efficiency84.3%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V110C8C75BL2
Related LinksV110C8, V110C8C75BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V110C8C75BL2 Details Description
Related parts for V110C8C75BL2
RES SMD 210 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 32-LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.5V 10W datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf