Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCMAND060PGSA3
HSCMAND060PGSA3 picture photo
Mfg. Part Number
HSCMAND060PGSA3
Brief Description
SENSOR PRES 60PSI GAUG 3.3V SMT
Datasheet Download
HSCMAND060PGSA3.pdf
Availability of HSCMAND060PGSA3
QUANTITY
HSCMAND060PGSA3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCMAND060PGSA3
Internal Part NumberEIS-HSCMAND060PGSA3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure60 PSI (413.69 kPa)
Output TypeSPI
Output12 b
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube
Termination StyleSurface Mount
Maximum Pressure120 PSI (827.37 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCMAND060PGSA3
HSCMAND060PGSA3 Details Description
Related parts for HSCMAND060PGSA3
POT 15K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 820UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 22AWG SHLD 500' datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL NK datasheet.pdf
PASSIVE INFRARED WALL SWITCH SEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.11UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf