Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSAAD060PDAA5
HSCSAAD060PDAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSAAD060PDAA5
Brief Description
SENSOR PRES 60PSI DIFF 5V SIP
Datasheet Download
HSCSAAD060PDAA5.pdf
Availability of HSCSAAD060PDAA5
QUANTITY
HSCSAAD060PDAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSAAD060PDAA5
Internal Part NumberEIS-HSCSAAD060PDAA5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesHSC/SSC Series Appl Note
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Port SizeMale - 0.19" (4.93mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure±250 PSI (±1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case4-SIP, Dual Ports, Opposite Sides
Supplier Device Package4-SIP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSAAD060PDAA5
HSCSAAD060PDAA5 Details Description
Related parts for HSCSAAD060PDAA5
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOD THYRISTOR DUAL 1800V TO240AA datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE ACS CVER/PLLR 30A 600V 1POL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 62MM datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 45POS 0.30MM R/A datasheet.pdf