Honeywell Sensing and Productivity Solutions HSCSSNT100PGAA5
HSCSSNT100PGAA5 picture photo
Mfg. Part Number
HSCSSNT100PGAA5
Brief Description
PRESSURE SENSOR
Datasheet Download
HSCSSNT100PGAA5.pdf
Availability of HSCSSNT100PGAA5
QUANTITY
HSCSSNT100PGAA5 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSCSSNT100PGAA5
Internal Part NumberEIS-HSCSSNT100PGAA5
SeriesTruStability® HSC
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure100 PSI (689.48 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.25%
Voltage - Supply4.75 V ~ 5.25 V
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure250 PSI (1723.69 kPa)
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSCSSNT100PGAA5
HSCSSNT100PGAA5 Details Description
Related parts for HSCSSNT100PGAA5
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 0.003 OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
LED MIDGET FLANGE BASE 28V RED datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 2% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf