TDK-Lambda Americas, Inc. HSD-5-12-OVP
HSD-5-12-OVP picture photo
Mfg. Part Number
HSD-5-12-OVP
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 60W
Datasheet Download
HSD-5-12-OVP.pdf
Availability of HSD-5-12-OVP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HSD-5-12-OVP Order Process
Ship out your order
Specifications of HSD-5-12-OVP
Internal Part NumberEIS-HSD-5-12-OVP
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesH
TypeLinear
Number of Outputs1
Voltage - Input100, 120, 220, 230, 240 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)12A
Power (Watts)60W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3.75kV (3750V)
Efficiency45%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Remote Sense, Standby Output
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 4.02" W x 1.65" H (165.0mm x 102.0mm x 42.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max60W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSD-5-12-OVP
Related LinksHSD-5-, HSD-5-12-OVP Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HSD-5-12-OVP Details Description
Related parts for HSD-5-12-OVP
AC/DC CONVERTER 5V +/-12V 5V 80W datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV Y5R RADIAL datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
WIRE CLAMP datasheet.pdf
ECONOMY CABLE TIE, HOOK & LOOP, datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIGITAL TIMER IP66 0.01S-9999H datasheet.pdf
BASIC SWITCH V BASICS V15 datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf