3M HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
HSHM-H055B4-5CP2-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 55POS 5ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H055B4-5CP2-TG30L.pdf
Availability of HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
QUANTITY
HSHM-H055B4-5CP2-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package400
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleB 11
Number of Positions55
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows5
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesShielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
Related LinksHSHM-H055B4, HSHM-H055B4-5CP2-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H055B4-5CP2-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-H055B4-5CP2-TG30L
CONN PLUG 15POS W/PINS SOLDER datasheet.pdf