3M HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
Brief Description
CONN HEADER HSHM 88POS 8ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L.pdf
Availability of HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
QUANTITY
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package300
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleFL 11
Number of Positions88
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
Related LinksHSHM-H088FL, HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-H088FL5-8CP1-TG30L
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 24V datasheet.pdf
TOOL CERTI-CRIMP HAND 20-24AWG datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
SWITCH HEX ROTARY DIP SMD datasheet.pdf
AM2161SC5-18 SPACER BLOCK datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 300VAC Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 2.5V 63W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 310VAC RADIAL datasheet.pdf