3M HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
HSHM-H176D5-8CP1-TG30L picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW STR
Datasheet Download
HSHM-H176D5-8CP1-TG30L.pdf
Availability of HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
QUANTITY
HSHM-H176D5-8CP1-TG30L Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
Internal Part NumberEIS-HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleD 22
Number of Positions176
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesBoard Guide, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
Related LinksHSHM-H176D5, HSHM-H176D5-8CP1-TG30L Datasheet, 3M Distributor
HSHM-H176D5-8CP1-TG30L Details Description
Related parts for HSHM-H176D5-8CP1-TG30L
CONN HEADER 12POS 2MM PCB GOLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
BINDING POST .025 SQ PIN RED datasheet.pdf
IC CRIMZON Z8 MCU OTP 16K 20SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 59VC DO201 datasheet.pdf
BUZZER BALANCED-ARMATURE BEEPER datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 600W datasheet.pdf
AM60506A134 OUTSIDE CRIMP BLADE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS PIN datasheet.pdf