3M HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30 picture photo
Mfg. Part Number
HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Hard Metric, Standard
Brief Description
CONN HEADER HSHM 176POS 8ROW R/A
Datasheet Download
HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30.pdf
Availability of HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
QUANTITY
HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
Internal Part NumberEIS-HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationHSHM, UHM Voltage 15/Oct/2014
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Hard Metric, Standard
SeriesMetPak™ HSHM
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Male Pins
Connector StyleRAH 22
Number of Positions176
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows8
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationPress-Fit
Connector UsageBackplane
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Current Rating1A
Voltage Rating-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesGuide Pin, Shielded
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
Related LinksHSHM-RAH176, HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30 Datasheet, 3M Distributor
HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30 Details Description
Related parts for HSHM-RAH176D4-8CP1-TG30
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 8SIP datasheet.pdf