Sullins Connector Solutions HSM10DRXN
HSM10DRXN picture photo
Mfg. Part Number
HSM10DRXN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HSM10DRXN.pdf
Availability of HSM10DRXN
QUANTITY
HSM10DRXN Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM10DRXN
Internal Part NumberEIS-HSM10DRXN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorBlue
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolybutylene Terephthalate (PBT)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM10DRXN
Related LinksHSM1, HSM10DRXN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM10DRXN Details Description
Related parts for HSM10DRXN
IC SINGLE INVERTER GATE SOT-23-5 datasheet.pdf
IC AMP HBT SIGE 4000MHZ SOT-86 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 WW datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V X7R 1210 datasheet.pdf
VISION SENSOR datasheet.pdf
CBL 40POS .5MM JMPR TYPE A 1.18" datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 250V datasheet.pdf
TAB CONTACT 22 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
CRYSTAL 30.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf