Sullins Connector Solutions HSM18DRTH
HSM18DRTH picture photo
Mfg. Part Number
HSM18DRTH
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
HSM18DRTH.pdf
Availability of HSM18DRTH
QUANTITY
HSM18DRTH Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM18DRTH
Internal Part NumberEIS-HSM18DRTH
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
ColorBlue
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM18DRTH
Related LinksHSM1, HSM18DRTH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
HSM18DRTH Details Description
Related parts for HSM18DRTH
IC REG LDO 1.5V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 216PS .050" SLD datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR30B/AE30M/AKR30B datasheet.pdf
RES 12 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 260MHZ 16LFCSP datasheet.pdf
30 SIL VERT SMT HDR datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf