Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-22-1
HSM2.5-6.4-22-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-22-1
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 22MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-22-1.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-22-1
QUANTITY
HSM2.5-6.4-22-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-22-1
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-22-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.866" (22.00mm)
Length - Overall0.866" (22.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-22-1
HSM2.5-6.4-22-1 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-22-1
CONN TERM BLK HEX RAIL MNT PA BK datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
GROUNDING BLOCK RCPT datasheet.pdf
TAPE TRACTION 4"X5YD datasheet.pdf
IC DGTL POT QUAD 50K 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN HDR 48POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf