Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-25-3
HSM2.5-6.4-25-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-25-3
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 25MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-25-3.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-25-3
QUANTITY
HSM2.5-6.4-25-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-25-3
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-25-3
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.984" (25.00mm)
Length - Overall1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-25-3
HSM2.5-6.4-25-3 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-25-3
CONN RECEPT 18POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16SOIC datasheet.pdf
RES 18K OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE AMBER datasheet.pdf
Connector Receptacle 94 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 100PF 150V 0606 datasheet.pdf
XFRMR MODULE LAN 10/100BT SMD datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 17V 30A 0805 datasheet.pdf
ST JPR MM 62.5/125 3MM RSR 5M datasheet.pdf