Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-31-1
HSM2.5-6.4-31-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-31-1
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 31MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-31-1.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-31-1
QUANTITY
HSM2.5-6.4-31-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-31-1
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-31-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.220" (31.00mm)
Length - Overall1.220" (31.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-31-1
HSM2.5-6.4-31-1 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-31-1
SCR PHASE CONT 1600V 330A TO118C datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
IC REG BOOST 5V 2A SYNC 16VQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 56V 30W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIE MTR 300 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 1000VDC datasheet.pdf