Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-31-2
HSM2.5-6.4-31-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-31-2
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 31MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-31-2.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-31-2
QUANTITY
HSM2.5-6.4-31-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-31-2
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-31-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.220" (31.00mm)
Length - Overall1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-31-2
HSM2.5-6.4-31-2 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-31-2
IC MPU/RESET CIRC 4.10V SC70-4 datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 2.15K OHM 0606 datasheet.pdf
IC ISOMODEM SYSTEM-SIDE 16SOIC datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf