TE Connectivity Deutsch Connectors MS3476W20-39PX
MS3476W20-39PX picture photo
Mfg. Part Number
MS3476W20-39PX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 39POS INLINE PIN
Datasheet Download
MS3476W20-39PX.pdf
Availability of MS3476W20-39PX
QUANTITY
MS3476W20-39PX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3476W20-39PX
Internal Part NumberEIS-MS3476W20-39PX
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3476W20-39PX
Related LinksMS3476W, MS3476W20-39PX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3476W20-39PX Details Description
Related parts for MS3476W20-39PX
RES SMD 5.49K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf