Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-41-1
HSM2.5-6.4-41-1 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-41-1
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 41MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-41-1.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-41-1
QUANTITY
HSM2.5-6.4-41-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-41-1
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-41-1
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderFemale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.614" (41.00mm)
Length - Overall1.614" (41.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-41-1
HSM2.5-6.4-41-1 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-41-1
CABLE CORE RIBBON/FLEX 23.50MM datasheet.pdf
HEADER OPEN SLOTTED .600 42POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 17.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V CMOS 50PPM 5X7MM datasheet.pdf