Microchip Technology PIC16LF870-I/SO
PIC16LF870-I/SO picture photo
Mfg. Part Number
PIC16LF870-I/SO
Brief Description
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SOIC
Datasheet Download
PIC16LF870-I/SO.pdf
Availability of PIC16LF870-I/SO
QUANTITY
PIC16LF870-I/SO Order Process
Ship out your order
Specifications of PIC16LF870-I/SO
Internal Part NumberEIS-PIC16LF870-I/SO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAsynchronous Stimulus
8-bit PIC® Microcontroller Portfolio
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
PCN Assembly/OriginSOIC-28L Palladium Coated Copper 29/Aug/2013
SOIC-28L Revision 17/Dec/2013
SOIC-28L Revision 06/Feb/2014
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package27
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
SeriesPIC® 16F
PackagingTube
Core ProcessorPIC
Core Size8-Bit
Speed20MHz
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O22
Program Memory Size3.5KB (2K x 14)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size64 x 8
RAM Size128 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2 V ~ 5.5 V
Data ConvertersA/D 5x10b
Oscillator TypeExternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)