Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-43-3
HSM2.5-6.4-43-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-43-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 43MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-43-3.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-43-3
QUANTITY
HSM2.5-6.4-43-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-43-3
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-43-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.693" (43.00mm)
Length - Overall2.165" (55.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-43-3
HSM2.5-6.4-43-3 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-43-3
CONN FERRULE 2WIRE 12AWG GRAY datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 3A 120V datasheet.pdf
INDICATOR SET 24V GREEN PNL MNT datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA46 datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 3A TMINIP2 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
8+8 DIL HORIZ PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 8.6PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf