Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM2.5-6.4-45-2
HSM2.5-6.4-45-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM2.5-6.4-45-2
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 45MM
Datasheet Download
HSM2.5-6.4-45-2.pdf
Availability of HSM2.5-6.4-45-2
QUANTITY
HSM2.5-6.4-45-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM2.5-6.4-45-2
Internal Part NumberEIS-HSM2.5-6.4-45-2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM2.5
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.772" (45.00mm)
Length - Overall2.008" (51.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM2.5-6.4-45-2
HSM2.5-6.4-45-2 Details Description
Related parts for HSM2.5-6.4-45-2
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 540X188MM 230VAC WIRE datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 0.7A TO-92 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A TO220FP datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 170MA 25.1 OHM TH datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5700K 2SMD datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW SOD323 datasheet.pdf