Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-20-3
HSM3-6.4-20-3 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-20-3
Manufacturer
Product Category
Board Spacers, Standoffs
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 20MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-20-3.pdf
Availability of HSM3-6.4-20-3
QUANTITY
HSM3-6.4-20-3 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-20-3
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-20-3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyBoard Spacers, Standoffs
SeriesHSM
TypeHex Standoff
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Male
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height0.787" (20.00mm)
Length - Overall1.260" (32.00mm)
Features-
MaterialNylon, Brass Insert
Plating-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-20-3
HSM3-6.4-20-3 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-20-3
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 400VAC X7R RADIAL datasheet.pdf
IC FPGA 147 I/O 176TQFP datasheet.pdf
RND SPACER 0.105" NYLON 12.19MM datasheet.pdf
CORD 4POS FMALE/MALE 4M 18AWG datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
2X6 POS DIL FEMALECRIMP SM BORE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 5.6KV Y5U NONSTND datasheet.pdf