Essentra Components (formerly Richco, Inc.) HSM3-6.4-33-2
HSM3-6.4-33-2 picture photo
Mfg. Part Number
HSM3-6.4-33-2
Brief Description
HEX STANDOFF M3 NYLON 33MM
Datasheet Download
HSM3-6.4-33-2.pdf
Availability of HSM3-6.4-33-2
QUANTITY
HSM3-6.4-33-2 Order Process
Ship out your order
Specifications of HSM3-6.4-33-2
Internal Part NumberEIS-HSM3-6.4-33-2
Threaded/UnthreadedThreaded
GenderMale, Female
Screw, Thread SizeM3
Diameter - Inside-
Diameter - Outside0.252" (6.40mm) Hex
Between Board Height1.299" (33.00mm)
Length - Overall1.535" (39.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HSM3-6.4-33-2
HSM3-6.4-33-2 Details Description
Related parts for HSM3-6.4-33-2
CONN RING SEALABLE #8 18-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 324K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DRVR HALF BRIDGE 4A 16-MLP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES 6.49 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RACK ASSEMBLED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 10POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IR CON 16 SKT CRIMP 12-14 datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf