ASSMANN WSW Components A-TB500-VI11V
A-TB500-VI11V picture photo
Mfg. Part Number
A-TB500-VI11V
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
TERMINAL BLOCK
Datasheet Download
A-TB500-VI11V.pdf
Availability of A-TB500-VI11V
QUANTITY
A-TB500-VI11V Order Process
Ship out your order
Specifications of A-TB500-VI11V
Internal Part NumberEIS-A-TB500-VI11V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesA-TB500
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationVertical with Board
Current16A
Voltage300V
Wire Gauge12-28 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingBrass - Nickel Plated
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A-TB500-VI11V
Related LinksA-TB50, A-TB500-VI11V Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
A-TB500-VI11V Details Description
Related parts for A-TB500-VI11V
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 10.16MM datasheet.pdf
CONN IDC 26PIN TIN PCB datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET OUT 3MA 6-SOP datasheet.pdf
TRANS PNP 100V 1A SOT223 datasheet.pdf
RIGHT TERMINATION GUIDE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
20 MTE HDR SRRA SFMNT .100CL datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
CAP FILM 0.0043UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf